Ben Kimim?

  M.Gürşan GÜREL   

Mehmet Gürşan Gürel Sheffield Üniversitesinde işletme öğrenimi görmüştür. 

Profesyonel iş hayatına 1979 yılında Afşin/Elbistan Termik Santralı yapımında Dünya Bankası adına açık maden işletmeciliği ve denetimi yapan Rheinbraun Consulting Gmbh de eğitim mühendisi olarak başladı.  

1981 yılında Enka İnşaat A.Ş. tarafından yapımı üstlenilen 354 milyon $ US kontrat bedelli Libya, Ras Lanuf yeni şehir projesi'nde 10.300 kişilik işletmede Personel Şefi görevini 1985 yılına kadar yürüttü.  

Personel ve İdari İşler Müdürü olarak Rothmans International BV. Darlington, İngiltere  ve Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım kapsamındaki Best Entegre Tütün ve Sigara fabrikası kuruluş ve işletmeye alma sürecinde çalıştı. 

1987-1990 yılları arasında Türk Philips Aydınlatma A.Ş.'de personel müdürü olarak görev yaptı. 

Bu görevinin ardından, Türkiye’nin; döneminde en büyük özellestirme projesi olan Societe Ciment Française, Türkiye grubu olan Set Group Holding'e geçen Gürel, Çimento Grubu İnsan Kaynakları Direktörü olarak, 6 çimento fabrikasının Insan Kaynakları ve Endüstri iliskileri yeniden yapılandırılması ve yönetimi sorumluluğunu üstlendi ve özelleştirme programlarında büyük deneyim kazandı. 

1993 - 1997 yılları arasında The Coca-Cola Company, USA Şişeleme Operasyonları İnsan Kaynakları Direktörü olarak kuruluşun yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü bir çok yeniden yapılanma projelerinde çalışan Gürel, 

1997-1999 yılları arasında, Alman yabancı sermaye yatırımı olan Real Hipermarketler Zinciri A.Ş'inde İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevi ile dört hipermarket açılışını yaparak perakende sektöründe deneyim kazandı. 

1999 yılında Doğuş Holding - Tansaş İnsan Kaynakları Grup Başkanı ve Genel Müdür yardımcısı olarak; strateji ve kurumsal değişim projelerini 2000 yılı sonlarına kadar sürdürdü. 

Gürel, American Management Association’ın Türkiye kuruluşu olan Management Centre Türkiye bünyesinde yönetim becerileri, koçluk becerileri, değişimve dönüşüm  yönetimi, performans sistemlerinin kuruluşu ve yönetimi, insan kaynakları yönetimi , stratejik planlama ve yonetimi konu başlıklarında eğitim ve danışmanlık çalışmalarıni 2001 – 2003 yılları arasında gerçeklestirdi.  

2003 yılı sonlarından bu yana interim yönetici ve danışman olarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu Azerbaijan, Kazakistan, Özbekistan, İran gibi ülkeler başta olmak üzere; The Coca-Cola Company Bottler’s, The Coca-Cola Overseas Limited, USA gibi çeşitli ulusal ve uluslararası firmaların insan kaynakları yapılandırmaları, kurum kültürü oluşturma , yeniden yapılandırma-değişim ve dönüşüm projeleri, satış ekiplerinin ve organizasyonlarının oluşturulması, eğitimi ve performans kriterleri ile değerlendirme ve ödül sistemlerinin oluşturularak takibi altyapılarının kurulması ve denetlenmesi ile kişisel ve takım halinde öğrenme çalısmalarında bulunmaktadır.  

2006 yılında başladığı yeniden yapılandırma projesinde, bölgenin en hızlı büyüyen şişeleyicisi olan ve 4500 personelin çalıştığı  The Coca-Cola Bottler, Iran Khoshgovar Co. nun insan kaynakları yapılandırması ve kurumsal değişim projesini 2014 yılı Mart ayinda başarı ile tamamlayarak işverene teslim etmiştir. 2012 – 2014 Mart ayı arasında projenin uygulama denetimleri, yönetim kurulu tarafından atanan 3.nesil CEO’ya İK ve Kurumsal Yönetim Danışmanlığı görevini yürütmüştür. 

2014 Mayıs ayından bu yana MGGHR Interim İnsan Kaynakları ile Kuruluş,  Yeniden Yapılandırma, Kurumsallaşma, Değişim ve Dönüşüm Projeleri ve Sahara Group Training LLC şirketinde freelance eğitim danışmanı olarak CIS, GCC ve Arab yarımadasında faaliyet gösteren şirketlerin yöneticilerine Kurumsal Gelişim, Doğru Yönetim Becerileri, Stratejik Yönetim ve Planlama, Risk Yönetimi, Proje Yönetimi, Ekip Oluşturma ve Yönetimi, Yönetimde İletişim Becerilerinin Etkin Kullanılması, Yönetimde Mükemmeliyet ve benzeri eğitim programlarını tasarlayarak, İngilizce dilinde vermektedir. 

Evli ve bir kız çocuğu olan Gürel, iyi derece İngilizce bilmektedir.    

GÜRSAN GÜREL-TR (docx)

İndirme